Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
  • MKS DRAWA DRAWSKO POMORSKIE
MKS DRAWA DRAWSKO POMORSKIE historia trwa

Ogólny Zarys

W marcu 1945 roku w wyniku zwycięskiej ofensywy Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego ziemia Drawska została wyzwolona . Podczas gdy walki trwały jeszcze w niektórych miastach to do Drawska powoli zaczęli zjeżdżać pierwsi osadnicy - zaczęło się rodzić nowe życie, a w raz z nim ruch sportowy.

Rozwojem sportu w Drawsku w pierwszych miesiącach jak i w kolejnych latach zajmowali się następujące postacie: H. Fiedorowicz, G. Korczak, M. Kwiecień, H. Lapiński, W, Pytel, B. Sadowski. Działając wspólnie, widząć potrzeby i możliwośći stworzyli oni na terenie Drawska Pomorskiego klub sportowy "DRAWA".

Do nowo utworzonego klubu wstąpiło 25 osób, które wzięły udział w zebraniu organizacyjnym. Skład pierwszego zarządu przedstawiał się następująco: prezes - St. Grzywacz, w-ce prezes - J. Andrzejewski, sekretarz - E. Lubomski, skarbnik - H.Walczak i kapitan sportowy - M. Kwiecień. W klubie znaleźli się przedstawiciele różnych kręgów społecznych: urzędnicy, robotnicy, a także młodzież szkolna. Swoją działalność klub opierał na piłce nożnej, która była w tamtym okresie najbardziej popularnym sportem .

Początki klubu były bardzo, bardzo trudne z uwagi na brak środków finansowych oraz niezbędnego sprzętu sportowego. Sprzęt był zakupywany ze środków działaczy, stroje sportowe szyte z poniemieckich pierzyn i poszew. Z chwilą rozwoju klubu, środki pozyskiwane były poprzez organizacje imprez i zabaw publicznych. W 1946 roku klub otrzymał pewną pomoc finansową od TOR-u (Technicznej Obsługi Rolnictwa)... nie były one jednak wystarczające. W roku 1945 majątek klubu przedstawiał się następująco: 5 sztuk piłek, 8 par butów piłkarskich i 12 par mundurków sportowych. Z roku na rok majątek ten wzrastał i tak w 1948 liczba piłek wzrosła do 14, butów do 16, a mundurków do 15.

Rozkwit klubu Drawa przypadł na lata pięćdziesiąte, wówczas obok sekcji piłki nożnej powstały również inne, takie jak: sekcja strzelecka (1952), sekcja koszykówki , sekcja siatkówki i podnoszenia ciężarów (1953), sekcja tenisa stołowego (1954), sekcja hokeja na lodzie (1955). Osiągane wyniki w sekcjach były różne, ale wszystkie one spopularyzowały dyscypliny sportu wśród młodzieży w Drawsku, a niektóre z nich uzyskiwały świetne wyniki sportowe. W minionym okresie w skład zarządu wchodzili: prezes - M. Filipiński, w-ce prezes - Wł. Zawadzki, sekretarz - H. Dziewiecki i sekretarz - H. Juryło .

Po lepszym okresie naturalnie przyszły i te gorsze czasy, liczba sekcji zmalała, drużyna piłki nożnej spadła do A klasy, brak było rezerw i funduszy. Zmienił się również zarząd klubu: przesem został H. Hajduk, w-ce prezesem R. Górski, a sekretarzem St. Janicki. Nowy zarząd napotkał na wiele trudności natury finansowej i organizacyjnej. Narosły zadłużenia klubu, nastąpiło zahamowanie pracy w sekcjach co doprowadziło do ich likwidacji.


W dalszej części artykułu znajdują się już informację, które najbardziej nas interesują - informacje o sekcji piłki nożnej "DRAWY".


Sekcja piłki nożnej

Sekcja piłki nożnej w klubie Drawa odegrała największą rolę z pośród wszystkich sekcji. Była to dyscyplina wiodąca, która wypracowałą sobie sporą tradycję i wywodzi się od samego początku istnienia klubu sportowego Drawa, które opierał swoją działalność właśnie na tej wspaniałej dyscyplinie.

Treningi odbywały się na stadionie, administrowanym przez klub od początku istnienia, mając wielu kibiców, drużyna dokładała starania, aby możliwie najwyższymi umiejętnościami zyskać sobie rozgłos i prawo gry w najwyższych rangach rozgrywek.

W latach 1945-1947 zespół uczestniczył w rozgrywkach o mistrzostwo klasy B okręgu szczecińskiego w grupie IV. Oprócz drawskiej drużyny w naszej grupie znalazły się takie drużyny jak: Darzbór Szczecinek, Zryw Szczecinek, Orzełł Wałcz.

W sezonie pilarskim 1948/1949 zespół Drawa zajął pierwsze miejsce w grupie IV co pozwoliło na awans do klasy A okręgu szczecińskiego. Drużyna Drawa występowała w tym czasie w składzie: S. Kuc, J. Andrzejewski, H. Orzelecki, St. Kikosicki, Ł. Łubowski, W. Pytel, J. Sadowki, St. Szulc, Z. Szczerba, H. Strychalski, R. Walczak, H. Westwald.

W latach 1950-1954 zespół nie zanotował większych sukcesów, grał w A klasie ze zmiennym szczęściem. Najbliżej awansu byliśmy w sezonie piłkarskim 1953/1954, zespół zdobył wtedy wicemistrzostwo grupy... sezon później jednak w wyniku systematycznych treningów i zaangażowania drużyny na "Drawe" nie było już mocnych. Zdobyła pierwsze miejsce w klasie A i awansowała tym samym do III ligi międzywojewódzkiej.

Debiut w wyżej klasie nie był zbyt udany, zespół zajął przedostatnie miejsce w rozgrywkach i ponownie wrócił do klasy A, co prawda była jeszcze szansa na utrzymanie się w III lidze - Drawa musiała pokonać w ostatnim meczu drużynę Kolejarz Gorzów... mecz ten jednak przegraliśmy 1-3 i kolejny sezon mieliśmy zacząć od klasy A.

Mimo spadku w szeregach drużyny panowała jednak bardzo dobra atmosfera koleżeńskości i wzajemnego zrozumienia, a zarząd nie szczędził aby stworzyć zawodnikom jak najlepsze warunki szkoleniowe. I tak w 1961 roku powstała sekcja trampkarzy. Organizatorem sekcji został zasłużony działacz sportowy Władysław Łazuga, trenerem Stanisław Piecewicz. Sekcja ta prowadziła wzorowo szkolenie z młodzieżą, dostarczała do pierwszej drużyny utalentowanych zawodników, m.in.: R. Barasa, Z. Pieckusa, W. Olendra, A. Wołdźko.

W sezonie piłkarskim 1962/1963 zespół ponownie zajmuje pierwsze miejsce w klasie A i ponownie awansuje do ligi okręgowej. Zasługa to w dużej mierze nowego trenera: Z. Koprowskiego jak i samych zawodników którzy solidnie trenowali.

W lidze okręgowej zespół utrzymał się do roku 1970, największy sukces osiągając w sezonie 1968/1969 zdobywając wówczas wicemistrzostwo ligi.

W latach 1970 - 1974 nastąpił poważny kryzys w sekcji piłki nożnej. Klub borykał się z trudnościami finansowymi, szereg zawodników młodego pokolenia odeszło do innych klubów, m.in.: podpora drużyny, bramkarz Wałecki do Gwardii Koszalin. Zbyt duży ubytek piłkarzy i odejście kilku starszych zawodników spowodował, że klub nie mógł liczyć się już w walce z czołowymi drużynami. Na wspomniany kryzys rzutowały również zbyt częste zmiany szkoleniowców. Wszystko to złożyło się na to, że zespół ponownie musiał opuścić ligę okręgową.

Od dobrych kilku lat nasz klub jest w dosyć dobre dyspozycji, w sezonie 2001/2002 występował w rozgrywkach IV ligi i zajął wówczas 8 miejsce. A oprócz naszej drużyn w tej lidze występowały takie zespoły jak Błękitni Stargard, Pogoń II Szczecin, Arkonia Szczecin czy Wielim Szczecinek. Sezonu kolejnego już do udanych zaliczyć zdecydowanie nie można, mianowicie nasza Drawa zajęła przed ostatnie miejsce wyprzedzając tylko ekipe Dębu Dębno. I tak sezon 2003/2004 musieliśmy zacząć w klasie okręgowej, a tam ponownie nie daliśmy sobie równych zajmując bez apelacyjnie pierwsze miejsce i ponownie wracając w szeregi IV ligi. No ale tak szybko jak się tam dostaliśmy tak szybko stamtąd wybyliśmy...w sezonie 2004/2005 Drawa zajęła jedno ze spadkowych miejsc (14) i znowu wróciła do rozgrywek klasy okręgowej, tam w sezonie 2005/2006 zajęła 5 pozycję która dawała pewne utrzymanie w lidze, w której gra ówcześnie i osiąga bardzo dobre wyniki... czyżbyśmy w tym sezonie doczekali się kolejnego awansu naszych pupili... ?... oby, oby...


Drawa na arenie międzynarodowej

Zespół Drawy nie miał zbyt dużej styczności z klubami z zagranicy, pierwsze takie spotkanie rozegrano w 1954 roku, wówczas zespół nasz zespół podejmował na stadionie przy ulicy Okrzei drużynę Litewskiej Socjalistycznej Republiki, mecz ten zakończył się zwycięstwem Drawszczan 2-1.

Kolejne mecze z zespołami z za granicy rozegrano w roku 1961. Wyniki tych spotkań przedstawiały się następująco: Drawa - Czerwona Gwiazda (Litwa) 2-1, Drawa - Pocztowiec Bruksela 4-5, Drawa - Reprezentacja Roztocku 8-1.

W 1969 roku zespół z Drawska wziął udział w turniej zorganizowanym w Neubrandenburgu (NRD) i zajął tam pierwsze miejsce pokonując w finale Dynamo Neubrandenburg 2-1.


Trenerzy i instruktorzy

Równie ważnym elementem w każdej drużynie jest kadra trenersko - instruktorska, jej kwalifikacje, doświadczenie oraz praca szkoleniowo - wychowawcza z zawodnikami.

Sekcja piłki nożnej w Drawsku posiadała wielu oddanych i zasłużonych trenerów i instruktorów, którzy swoją pracą przyczynili się do podniesienia poziomu wyszkolenia zawodników.

W trudniejszych początkach sekcji swoją pomocą służył zasłużony trener CWKS Warszawa W. Kuchar, który kilkakrotnie przeprowadził pokazowe treningi z drużyną piłki nożnej. Kontakt z W. Kucharem został nawiązany przez działaczy klubu Drawa podczas gdy drużyna CWKS-u Warszawa miała zgrupowanie w pobliskim Budowie.

W latach 1950 - 1975 trenerami Drawy byli:

- J. Nitka (1950 - 1954)
- Cz. Lis (1954 - 1956)
- W. Pytel (1956 - 1958)
- Z. Koprowski (1958 - 1964)
- T. Panke (1964 - 1968)
- St. Klemczak (1968 - 1969)
- M. Karpiński (1969 - 1971)
- E. Storoniak (1971 - 1973)
- Z. Beskowski (1973 - 1975)


Najbardziej Zasłużeni w historii Drawy

Dorobek sportowy klubu wiąże się ściśle z liczną grupą działaczy sportowych, którzy bezinteresownie kierowali jego rozwojem. W poszczególnych latach powojennych byli to przede wszystkim doświadczeni działacze i zawodnicy z okresu międzywojennego. Oni to od początku istnienia klubu wnosili duży wkład w osiągnięcia organizacyjno - sportowe. Wielu z nich było nagradzanych oraz odznaczanych. Najbardziej zasłużeni działacze w historii klubu MKS DRAWA:

St. Brzeżniakiewicz - Sekretarz klubu w latach 1959 - 1971. Czynny zawodnik w latach 1950 - 1959. Oddany działacz sportowy klubu. Nagradzany wielokrotnie dyplomami za działalność sportową, m.in. z okazji 15 i 25-lecia istnienia klubu. St. Grzywacz - Pierwszy prezes klubu. Funkcję tą piastował w jednym z najtrudniejszych okresów działalności klubu w latach 1945 - 1947. Wspierał klub finansowo. Posiadał prywatny zakład rzemieślniczy. W roku 1950 wyjechał do Warszawy.

L. Kuczerawy - Czynny zawodnik w latach 1949 - 1961. Zasłużony działacz sportowy. Za działalność społeczną na rzecz klubu wielokrotnie nagradzany dyplomami. Odznaczony złota odznaką Związku Piłki Nożnej.

Z. Koprowski - Zawodnik i trener sekcji koszykowej w latach 1952 - 1959. Trener II klasy.

Władysław Łazuga - Zawodnik sekcji piłki nożnej w latach 1952 - 1956. Działacz klubowy. Jeden z założycieli sekcji podnoszenia ciężarów i zapaśniczej. Pełnił funkcję przewodniczącego PKKFiT.

J. Nosowski - Założyciel sekcji strzeleckiej. Działacz sportowy w latach 1950 - 1959. Członek zarządu klubu w latach 1953 - 1957.

E. Nowicki - Kierownik sekcji piłki siatkowej. Działacz klubowy w latach 1953 - 1957. Od 1960 do 1969 członek zarządu klubu.

L. Filipski - Prezes klubu w latach 1947 - 1954. Zasłużony działacz sportowy. Odznaczony złotą odznaką ZPN.

W. Pytel - Zawodnik sekcji piłki nożnej w latach 1945 - 1956. Inicjator założenia klubu. Członek zarządu klubu w latach 1956 - 1974. Członek OZPN. Odznaczony odznaką 100 - lecia sportu polskiego oraz złota odznaką ZPN.

R. Szczerba - Zawodnik sekcji tenisa stołowego od 1954 do 1963 roku. Aktywny działacz sportowy w latach 1968 - 1974, członek zarządku klubu.

Pezesi w Historii Drawy:

- St, Grzywacz - 1945 - 1947
- L. Pilipski - 1947 - 1954
- Z. Gardiasz - 1954 - 1957
- J. Zieliński - 1957 - 1960
- J. Sosnowski - 1960 - 1963
- S. Roch - 1963 - 1965
- K. Hajduk - 1965 - 1967
- A. Kwaśniewski - 1967 - 1968
- A. Okoniewski - 1968 - 1971
- E. Feldman - 1971 - 1975


Nasz stadion od początku przy Okrzei

Baza klubu sportowego Drawa była bardzo skromna. Mimo wielu zabiegów zarządu klubu, zmieniających się działaczy, w ciągu 30 lat działalności klub nie dorobił się właściwie żadnej porządnej bazy treningowej. Od 1945 roku klub był właścicielem obiektów sportowych przy u. Okrzei 1.

Obiekt ten to stadion sportowy o powierzchni ok. 1000 metra kwadratowego, który w roku 1954 poddany został kapitalnemu remontowi. Po ukończeniu remontu w 1958 roku stadion posiadał boisko do piłki siatkowej, piłki nożnej i koszykowej oraz bieżnie 4-torową i urządzenia lekkoatletyczne.

Oprócz stadionu wyremontowano barak ze wszystkimi urządzeniami socjalnymi. Stadion był skanalizowany dzięki czemu zawodnicy mogli korzystać z natrysków.

Po ukończeniu remontu nie uczyniono nic w kierunku konserwacji stadionu. Brak właściwej konserwacji spowodował, że boiska i tory narosły trawą. Brak boiska treningowego spowodował, że wszystkie treningi oraz mecze odbywały się na jednej płycie, która w niedługim czasie została zniszczona. Ze stadiony korzystały również szkoły, LZS oraz zakłady pracy.

Mimo prób podejmowanych przez zarząd klubu mającyh na celu poprawę sytuacji, sprawa utknęła w miejscu. Sytuacja uległa częściowej poprawie ww roku 1960, kiedy to założono nowe ogrodzenie stadionu z dotacji PRN na sumę100 tysięcy złoty. Większość prac wykonano w czynie społecznym.

Pierwszym gospodarzem stadionu był K. Sobczak. Była to funkcja społeczna. Za prace konserwatorskie nie otrzymywał żadnego wynagrodzenia. W roku 1954 wybrano nowego gospodarza, którym został P. Sierakowski. Funkcję tą pełnił do 1963 roku. Kolejnym gospodarzem od roku 1963 został J. Stawicki, przyznano mu wynagrodzenie w wyskości 500 złoty. W czasie pełnienia funkcji gospodarza stadionu należycie wywiązywał się ze swych obowiązków. Stadion do imprez sportowych był jak najbardziej należycie przygotowany.

Obecnie murawa naszego stadionu jest w przyzwoitym stanie. Można by się przyczepić do trybun, które jednako widać po ławeczkach mają już swoje lata i niestety z roku na rok są one w coraz gorszym stanie. Ale w tym roku stadion poddany zostanie modernizacji, planowane jest wymienienie wszystkich ławek na tradycyjne na dzisiejszych stadionach krzesełka.


Siedziba klubu

Nasz klub nie posiadał stałej siedziby, co w poważnym stopniu utrudniało pracę dla zarządu klubu. Do roku 1947 posiedzenia zarządu odbywały się w mieszkaniach prywatnych członków zarządu, przede wszystkim u prezesów. W roku 1947 klub otrzymał pomieszczenie w lokalu urzędu skarbowego. Po trzyletnim pobycie tam siedziba klubu została przeniesiona do hotelu "Polonia". Następnie zarząd przeniósł swą siedzibę do świetlicy TOR-u. W latach 1960 - 1969 zebrania zarządu odbywały się w wyremontowanych budynkach administracyjnych znajdujących się przy stadionie. Od 1970 siedziba klubu znajdowała się w budynku przy ul. Świerczewskiego 48.

Obecnie klub posiada pomieszczenie znajdujące się na stadionie przy ulicy Okrzei, gdzie przechowywany jest wszelki sprzęt, znajdują się tam również szatnie oraz pomieszczenia dla sędziów oraz natryski. Ponadto od pewnego czasu klub jest właścicielem pomieszczenia na placu konstytucji gdzie od nie dawna odbywają się posiedzenia zarządu.

©